Nota Biograficzna

Wincenty Natkański (1899-1992)

Wincenty Natkański urodził się w 1899 w Jaksonku, nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego. Był ułanem w ochotniczym szwadronie Łękawskim. Jako kwatermistrz drugiego szwadronu 6 Pułku Ułanów Kaniowskich brał udział w walce z Bolszewikami w Bitwie Zasławskiej w 1920 roku. Naczelny lekarz w kwatermistrzostwie 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej.

Kochając morze, przed drugą wojną światową, zaczął pływać jako lekarz okrętowy. Funkcję tę pełnił na wielu polskich statkach pasażerskich, m.in. na S/S Kościuszko, S/S Pułaski, M/S Piłsudski i M/S Batory. W 1945 roku, jako lekarz, nadzorował z ramienia władz polskich przejmowanie Gdańskiej Akadamii Medycznej z rąk sowietów. Po drugiej wojnie światowej, pływając na M/S Batory, został oskarżony przez Polskę Ludową o sabotaż, albowiem podczas rejsu do USA kazał wyrzucić nie nadającą się do spożycia żywność. Prawdopodobnie wcześniejszy czynny udział w walkach z sowietami też przyczyniła się do tej sytuacji.

W związku z tym zszedł na ląd w Nowym Jorku, gdzie dostał obywatelstwo USA. Pozostał w Ameryce przez wiele lat, pracując jako lekarz w Waco w Texasie, a następnie w Dannemora w stanie Nowy Jork. Będąc na emeryturze w latach 70 i 80 ubiegłego wieku zaczął odwiedzać Polskę, aż w końcu przeniósł się do Warszawy, gdzie zmarł w roku 1992 w wieku 93 lat.

Był naocznym świadkiem wydarzeń prawie całego stulecia. Swoje barwne życie opisał w niniejszym pamiętniku.

Dopiero pod koniec 2020 roku udało się zdygitalizować cały tekst, który tu publikuję.

Parę lat temu, dzięki serwisowi naszbaltyk.com i zaangażowaniu pana Antoniego Dubowicza, który go prowadzi, udało się upublicznić rozdziały o tematyce morskiej na łamach serwisu.

Tomasz Natkański

email: tnatkanski@gmail.com

tel: +48 600-643-145

Bitwa Zasławska, 1920, Wincenty Natkański, Natkanski, Ułan, 6 Pułk Ułanów Kaniowskich, naczelny lekarz, kwatermistrzostwo, 60 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, Gdańsk 1945, Gdańska Akademia Medyczna, Okupant, Jastarnia. Piłsudski, Kościuszko, Batory, transatlantyk, przedwojenne, międzywojenne, nowy jork, dannemora, waco, Gdynia, Jaksonek, Piotrków Trybunalski, Bój pod Zasławiem, Bój o Zasław, ułan, ułani, Secemin.

1 komentarz do “Nota Biograficzna”

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.